Kodėl žydai asocijuojami su pinigais?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Kiekviename iš stereotipų atsispindi dalis tiesos. Pagr. indikatoriai jų išsivystymui – praeities įvykiai ir tendencijos. Vieni stereotipus panaudoja sumenkinti arba bausti žmogų (pvz. suimti asmenį dėl jo odos spalvos/rasės).

Idėja, kad žydai išmano pinigų valdymo amatą yra seniausias žydų stereotipas. Šis nusistatymas sklando ir po šiai dienai. Žydų finansinė sėkmė buvo kuras antisemitizmo varikliui. Dėl šio bruožo A.Hitleris ir pradėjo karą prieš Europos žydus. Esą jie sukėlė finansinę katastrofą – Didžiąją Depresiją.

Žydai buvo asocijuojami su pinigais bent tūkstantmetį. Geriausias to paaiškinimas būtų tai, kad Viduramžių Europa neleisdavo žydams priklausyti gildijoms, įsigyti žemių. Dėl to jie atsiskyrę gyveno getuose, užsiiminėjo finansais, vienu iš nedaugelio dalykų, kuriais užsiimti jiems buvo leistina. Žydai pagrinde pelnėsi iš krikščionių. Krikščioniams buvo draudžiama skolinti pinigus su palūkanomis, todėl daugelis privengdavo finansinės karjeros. Tačiau žydams pavyko apeiti šį įstatymą, nes šiems buvo leistina skolinti su palūkanomis kitų tikėjimų atstovams.

Net ¾ Vakarų ir Centrinės Europos žydų užsiėmė gatvės bankininkyste – paskolų suteikimu mieste. Žodžio „bankas“ reikšmė kilo iš to, kad pinigus skolinantys asmenys savo amatu užsiimdavo ant suolų. Anglų k. suolas yra „bench“, italų k. – „banca“. Pinigų skolintojui nutraukus prekybą jis trenkdavo į suolą ir pasakydavo „banca rupta“, kas dabar reiškia bankrotą.

Gobšuoliško žydo stereotipo atsiradimui ypač daug įtakos turėjo pjesė „Venecijos pirklys“. Pjesės pagr. veikėjas Shylock sutiko skolinti pinigus krikščionių pirkliui Antonio su sąlyga, kad jei šis vėluos – Shylock peiliu atpjaus svarą mėsos nuo pirklio kūno. Žinoma Antonio pasiklysta savo ekspedicijos metu jūroje ir Shylock jį iškviečia į teismą. Jis privalo atiduoti dalį savo kūno už vėlavimą grąžinti skolą. Ši pjesė turėjo ilgalaikę įtaką britų literatūroje ir naciai ją panaudojo propagandiniais tikslais.

Tačiau stereotipas apie žydus nėra neigiamas. Jie pasinaudojo dalyku, kuris jiems nebuvo draudžiamas ir iš to išsivystė itin pelningą bruožą, dėl kurio šiems, galimai iš pavydo, buvo prikišta daug istorijai nepalankių įvykių.

error: