Kodėl buvo uždaryta Ignalinos atominė elektrinė?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Kažkodėl SEL‘ą buvo sunkiau išvaryti iš savo nelegaliai pastatyto namo nei uždaryti Ignalinos atominę elektrinę. Ar jos uždarymas buvo naudingas? Į šį klausimą ir atsakysime.

IAE turėjo pačius galingiausius pasaulio reaktorius. Pvz. 1991m. ji gamino 60% visos šalies energijos, o 1993m. pagamino net 88.1% visos energijos arba 12.26mlrd. kilovatvalandžių. Šis rodiklis užfiksuotas į Gineso rekordų knygą. Pradėjus statyti IAE, 1975m. šalia įkurtas ir Sniečkaus miestas (nuo 1992m. – Visaginas), kuris buvo skirtas gyventi darbuotojams. 1983m. buvo pradėtas eksploatuoti I-asis RBMK tipo reaktorius, o 1987m. ir II-asis. Pasaulinės atominės elektrinės operatorių organizacijai atlikus daugelį tyrimų, buvo nustatyta, jog būtent ši elektrinė atitinka aukščiausią saugumo lygį. Po 1986m. Černobylio avarijos imta kreivai žiūrėti į IAE manant, kad ši galėtų sukelti panašius padarinius. 1992m. Miunchene vykstančiame Europos lyderių susibūrime buvo nuspręsta tokias AE post-sovietinėse šalyse išmontuoti. Pagr. uždarymo varomoji jėga – politinė, nebuvo pasitarta su šios srities specialistais norint išsiaiškinti ar uždarymo procesas bus naudingas. Besirengiančiai įstoti į ES ir NATO Lietuvai tarptautinės bendruomenės nuomonė buvo svarbi, todėl Lietuva, ją gerbdama privalėjo uždaryti IAE. ES lėšomis 2004m. buvo uždarytas I-asis, o 2009m. II-asis reaktorius.

Net ir laikantis saugos instrukcijų, RBMK tipo reaktorius – pripažintas nesaugiu. Tokiame reaktoriuje kylant temperatūrai, kyla atomų skilimo reakcija, tas reaktorius dar labiau kaista ir gamina daugiau energijos. Sugedus aušinimui ir laiku neįjungus atsarginių generatorių gali įvykti katastrofa. Iki Černobylio avarijos, IAE norėta pastatyti dar 2 reaktorius. Šios elektrinės RBMK ir taip yra galingesnis, tad pastačius papildomus reaktorius – iškiltų rizikos koeficientas.

Lietuva sutaupė 400mln. eurų panaudodama I-ojo reaktoriaus kasetes II-ajame. Kadangi demontuojant reaktoriaus kasetes buvo pastebėta, kad dauguma jų dar buvo neišdegusios ir tinkamos energijos gamybai. Netinkamos naudojimui kasetės spec. Konteineriuose gali būti laikomos iki 50m.

Po to, gabenamos į amžino palaidojimo vietą, kurios deja dar nėra. Sparčiai vystantis technologijoms, plėtojasi vėjo, saulės jėgainės, geoterminis šildymas. Šioms technologijoms įsitvirtinus rinkoje, AE taptų nebenaudinga po maždaug 50 metų. Tačiau nedelstinas AE išmontavimas Lietuvai gali būti pranašumas, nes mūsų šalies specialistai gali būti naudingi Japonijos AE išmontavimui po 2011m. avarijos.

error: