Vilniaus televizijos bokšto statyba

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Vilnietis? Taip? Vadinasi tikrai nors kartą esi užkilęs į 165m aukštį. Ar tai būtų klasės ekskursija, kurios metu net didžiausias klasės erelis nurimsta tokiame aukštyje, ar tiesiog pasimatymas, tu vis tiek ten buvai. Kol jo neužstoja chruščiovkė, Vilniaus televizijos bokštą galima pamatyti kone iš kiekvieno mikrorajono.

Viskas prasidėjo nuo to, kad SSRS kasmet parengdavo 5 metų planą su tikslu patobulinti valstybės ekonominius rodiklius. Statybos buvo finansuojamos pagal XI-ąjį Penkerių metų planą (1981-1985m.). Lokacija bokšto statybai buvo parinkta atsižvelgiant į faktą, jog Karoliniškių kalvos yra 60 metrų aukščiau už kairiajame Neries krante įsikūrusį senamiestį. 1974m. rugsėjį, prasidėjus betonavimo darbams, į pamatą buvo įcementuota laiko kapsulė ateities kartoms. Išvysti vidaus turinį matomai galėsime tik po maždaug 300m., nes esą ekspertai prognozavo, kad tiek bokštas aplamai sugebės išstovėti šitoje šventoje Karoliniškių žemėje.

Į pagalbą lietuviams atskubėjo ir Talino gelžbetoninių konstrukcijų specialistai, kurie padėjo betonuoti gelžbetoninį stiebą. 1978-02-18 pirmą kartą pasaulyje per 1.5h, trimis lynais, 100t sveriantis karkasas buvo pakeltas į projektinį aukštį. Tuo metu tai buvo nemenkas laimėjimas su turima technologija. Iš taliniečių statybų estafetę vėliau perėmė Kaliningrado plieninių metalų konstrukcijos specialistai, kurie sumontavę nešiojamąjį kraną į 165m aukštį užkėlė „skraidančiąją lėkštę“, kurios vienas lakštas sveria 25t.

Viešėję Taline, galėtų pritarti, jog lietuviškasis bokštas ne itin kuo skiriasi nuo Estijos sostinės. Talino TV bokštas skrodžia dangų 314m aukštyje, o Vilniaus – 326,5m. 1980m. Taline, vykstant vasaros olimpiados rungčiai, SSRS norėjo pateikti save kuo reprezentatyviau. Siekdami šio įvaizdžio sovietai Talino TV bokštą pastatė metais greičiau nei Vilniaus.

Įdomūs faktai:

  1. Kai oro temperatūra 20 °C, bokšto aukštis – 326 m ir 47 cm. Šaltą žiemos dieną temperatūrai nukritus iki -20 °C, bokštas sumažėja apie 16 cm.
  2. Bokšto viršuje įsikūrusiame restorane “Paukščių Takas” yra netgi paskaičiuota kiek turėtų sverti patiekalai. Stiebo viršūnėje dirbantys specialistai teigia, jog bokšto svyravimo amplitudė – net 3m. Pasak architekto, bokšto vertikalios armatūros yra suvirintos aplink žiedą iš išorės, o ne iš vidaus ir laikui bėgant gali išsiskirti.
  3. TV bokšto viršūnė yra 2.5m aukščiau nei Eifelio bokšto.
  4. Vilniaus TV bokštas yra aukštesnis už Gizos piramidę ir prieš tai minėtą Eifelį.
  5. Bokštą pastatyti kainavo pigiau nei Pedagoginio žiedo tiltą.
error: