Ispaniškas gripas

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Gyvenime sukasi idėja – rizikos minimizavimas. Mes, žmonės mokomės iš praeities įvykių ir vadovaujamės atnaujinama informacija atliekant tam tikrus veiksmus. Pavyzdžiui renkamės eiti toliau nuo pastatų, ant kurių aukštai kabo ledo varvekliai išvengdami jų kritimo pavojaus, važiuojame kitu keliu pamačius, kad priešakyje spūstis. Tačiau ko galime pasimokyti iš nacionalinio lygio pandemijų?

Trečdalį pasaulio užkrėtęs, 50-100mln. pražudęs Ispaniškasis gripas nekilo iš Ispanijos. Ispanija I-ojo Pasaulinio karo metais buvo viena iš neutralių šalių. Skirtingai nei sąjungininkų šalyse, kur žiniasklaida buvo slopinama, kad neigiamai nepaveiktų žmonių moralės, Ispanija galėjo laisvai pranešti apie šį mirtiną gripą. Nėra vieno atsakymo iš kur kilo Ispaniškasis gripas. Kur kas svarbiau yra išmokti reaguoti į viruso protrūkį nei amžinai kapstyti jo kilmės šaknis.

Manoma, jog virusas įgijo imunitetą 1918m. vakarų fronto apkasuose dėl prastų sanitarinių sąlygų. Apkosėję vienas kitą, pasibaigus karui kariškiai grįžo namo po visą pasaulį. Sirgo ir visiškai sveiki žmonės. Nors stiprus imunitetas gali gana gerai susidoroti su gripu, virusas užklupo taip greitai, kad organizmas nespėjo reaguoti, nes liga priversdavo organus tuo pat metu aktyvinti apie 150 skirtingų antikūnų. Organizmas pripildydavo plaučius skysčiu, kuris sukėlė puikias sąlygas vidinei infekcijai. Kadangi I-ieji antibiotikai atsirado tik 1940-aisiais, sergantys virusu buvo “šeriami” net 40g aspirino dozėmis. Manoma, kad tai sustiprino simptomus, nes apsinuodijimas aspirinu vertė organizmą kaupti skysčius plaučiuose.

Socialinio atsiribojimo nesilaikiusi Filadelfija skaudžiai kentėjo: prioritetų nepaskirstęs miestas toliau organizavo paradą, po kurio praėjus 3 dienoms 31 miesto ligoninė buvo perpildyta. San Franciskas susidūrė su 2-ąja mirčių banga po to, kai pamanė, jog situacija jau pagerėjo. Niujorkas įvedė karantiną dar 11d. iki mirtingumo rodiklio padidėjimo. Sent Luisas buvo įvedęs stiprias socialinio atsiribojimo priemones ir neturėjo aukšto mirtingumo rodiklio. Tačiau miestas pasiekė mirčių piką laikinai sušvelninus apribojimus.

Gripas paskatino visuomenę vystyti sveikatos sistemą. Ne visi tuo metu turėjo finansų gydytis, dėl to mirė itin daug žmonių iš skurdžių vietovių. Mirusiųjų skaičius išliko netikslus dėl prastos statistikos vedimo kokybės bei dėl milžiniško kiekio kasdien mirštančių žmonių.

error: