Moteris, pažeminusi Hitlerį

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Dorothy Thompson, dar vadinama 1-ąja JAV žurnalistikos ledi, perspėjo pasaulį apie Adolfo Hitlerio agresyvios politikos grėsmę visam pasauliui dar prieš prasidedant karui.

Gyvenimo pradžia

1893 m. britų imigrantams gimusi Dorothy rodė aistrą literatūrai. 1901 m. mirus jos mamai, jos namuose atsiradusi “vaikams alergiška” pamotė sužadino norą 1908 m. išsikelti gyventi su tetomis. 1914 m. įgijusi išsilavinimą Syracuse universitete, skirtingai nei daugelis to meto moterų, Dorothy jautė pareigą kovoti už moterų rinkimų teises JAV. Tai vėliau taps jos politinių įsitikinimų pagrindu.

Karjeros kelias

Keletą metų JAV Dorothy buvo gatvės feminizmo aktyvistė, o panorusi tapti žurnaliste, su drauge Barbara De Porte 1920 m. išplaukė į Europą. Moterys dirbo “Tarptautinėje Naujienų Tarnyboje” – JAV agentūroje, turinčioje biurus visoje Europoje. Be to, kad Thompson buvo drąsi, jai nuolat šypsojosi sėkmė: apsimetusi Raudonojo Kryžiaus slaugytoja ji ne tik sugebėjo patekti į pilį, bet ir paėmė interviu iš Čarlzo I, paskutinio Vengrijos karaliaus.

Interviu su žymiausiu diktatoriumi

Tačiau didžiausią sėkmę jai atnešė interviu su A. Hitleriu, kuriuo domėtis pradėjo 1923 m., o leidimą imti interviu gavo tik 1931 m. Ilgus metus šis mažai domėjosi pokalbiais su užsienio žurnalistais, tačiau susilaukęs populiarumo sutiko pasikalbėti su Dorothy. Thompson buvo gerai pasirengusi interviu, tačiau nesitikėjo, kad susitiks su vyru, kuris “atrodė toks apgailėtinas”.

Apie Hitlerį

“Jis yra beformis, beveidis žmogus, kurio veidas yra karikatūra, atrodo, lyg jo kūnas neturėtų kaulų. Jis nerodo pasitikėjimo savimi. Jis yra menko žmogaus prototipas. Nosis neproporcingai didelė ir be charakterio. Jis vaikšto ne kaip karininkas – nepatogiai. Jo akys turi savitą blizgesį, kuris išskiria genijus, alkoholikus ir isterikus.”

D.Thompson ištrėmimas namo

Akivaizdu, jog žurnalistė nuvertino Hitlerį, nes 1933 m. šis buvo paskirtas Vokietijos kancleriu, o 1934 m. naciai pasirūpino, kad Dorothy būtų išvaryta iš šalies už straipsnį, pažeminusį Hitlerį.

Grįžusi į JAV ši ir toliau smerkė Vokietijos vyriausybę NBC radijuje, rašydama straipsnius, kuriuos skaitė 8mln. žmonių. Ji buvo pakviesta dėstyti savo universitete, įgijo garbės laipsnius iš Kolumbijos, Tufto ir Dartmuto ir tapo dažna garbės viešnia labdaros vakarienėse ir moterų klubų susibūrimuose.

error: