Kaip visam Niujorkui vienu metu dingo elektra

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

“JAV – supervalstybė, turinti 3-iojo pasaulio elektros tiekimo sistemą. Mums reikia naujos sistemos“ – B.Richardson, Meksikos gubernatorius. Bent pas vieną iš Jūsų nors kartą yra dingusi elektra. Blogiausiu atveju tenka 1-2h atsisakyti kompiuterio ir žvakės šviesoje skaityti, namie esančius žurnalus, knygas. Na, bet nėra taip ir blogai, labiau pradedi pažinti žmones su kuriais gyveni.

1965m. lapkričio 9d. Kanadoje, prie Niagaros krioklių esančioje „Beck HE“ įvyko elektros tiekimo gedimas, kuris be elektros paliko 207 200 kv.km teritoriją. Į ją įėjo beveik visas Niujorkas, bei kelios, jį supančios, valstijos. Šaltą lapkričio vakarą didelė paklausa šildymui bei elektrai per daug apkrovė visą elektros sistemą. Saugos relė buvo suprogramuota atbulom rankom ir visa laidų raizgalynė neatlaikė tekančios srovės iš Niujorko miesto. To pasekoje, 17:16h elektros energijos tiekimas atsijungė nuo perkrovos.

Tik maža dalis Niujorko turėjo prieigą prie elektros tiekimo. Tai buvo tie, kurie naudojosi „PSEG“ energijos tiekimo paslaugomis. Didžioji TV kanalų bei radijo stočių dalis turėjo nutraukti transliacijas. Avarinių generatorių dėka buvo galima paskambinti telefonu. Tačiau ne visi generatoriai veikė – „Upstate Medical Center“ chirurgams teko atlikti operacijas naudojantis žibintuvėliu. Norint atgaivinti neveikiantį generatorių reikia jį „užkurti“ veikiančio generatoriaus pagalba. Visa generatorių grandinė buvo bandoma atgaivinti iki pat sekančios dienos 7h ryto. Tik veikiančios radijo stotys informavo gyventojus apie situaciją, kad nekiltų visuotinė panika.

Užstrigusiems 800’000 žmonių Niujorko metro sistemoje teko kantriai laukti kol bus galima saugiai iškilti į viršų. Lėktuvams teko skraidyti aplinkui miestą, nes tamsoje nebuvo galima saugiai atlikti nusileidimo manevro. Tą naktį buvo pilnatis, tad vienintelė šviesa sklido iš Mėnulio ir šiek tiek padėjo koordinuoti elektros atstatymo procesą. Tiesa, pakeitimų įvedimas nepadėjo užkirsti kelio tolimesniems elektros dingimams: 1977 ir 2003m. Niujorkas vėl paskendo tamsoje dėl nesugebėjimo sureaguoti į elektros įtampos pakilimą.

error: