Iš kur atsirado egzaminai?

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Ar tu studentas, ar tu 12-okas, vienaip ar kitaip – dabar tau vyksta egzaminai. Man taip pat rytoj egzaminas. Net nežinau ar aš toks ramus dėl to, kad jau pasiruošęs, ar, kad mano galva jau užpildyta, kaip USB atmintinė, į kurią niekas nebetelpa. Išsprendęs paskutinius uždavinius pamąsčiau: kas visgi išrado egzaminus? Kaip ir visada, iškėlęs problemą pradėjau ieškoti internete informacijos, kas buvo tas drąsuolis, kuris išrado egzaminus.

Iš tikrųjų nėra vieno asmens, kuris būtų išradęs šią sistemą. Pirmoji šalis, įgyvendinusi standartizuotus testus buvo Kinija. Prieš 2000m. jokie Skverneliai negalėjo patekti į valdžią neišlaikę egzaminų stebint Han dinastijos imperatoriui Zhang. Praėjus keliems metams, o iš tikrųjų tai po 1300m. Qing dinastija atsisako egzaminų sistemos. Tik įsivaizduokit, kiek Kinijos valdžioje tuo metu prisirinko visokių valstiečių žaliųjų po šios reformos.

Prieš įsikuriant pirmiesiems viduramžių universitetams, mokymo įstaigos vietoje diplomų įteikdavo rekomendacijas, kurios padėdavo susirasti darbą. Galime teigti, kad šis laikotarpis buvo itin svarbus išsilavinimo srityje. Vėlyvame XIXa., norint gauti standartizuotus testus, Anglijos mokyklos privalėjo kreiptis į Kembridžo ir Oksfordo universitetus. Tuo metu, 1858m., egzaminus galėjo laikyti tik vyrai, nes… tiesiog toks buvo pasaulis ir visi žino, kad moterys ankstyvoje istorijoje nepasižymėjo dideliu teisių skaičiumi. Pirmieji Kembridžo egzaminai įvyko 1958m. Atsiskaitymai buvo rašomi visur, kur tik buvo patogu: bažnyčiose, mokyklose. Rašant 12kl. VBE viena mano prižiūrėtojų išėjo parūkyti. Na, o tuo metu egzamino stebėtojai į savo darbą žiūrėjo rimtai ir keliaudavo traukiniu iš net Kembridžo į skirtingas Anglijos dalis.

Lai šis tekstas būna atsipalaidavimas tiems, kurie paskendę tarp vadovėlių dabar scroll‘ina soc. medijos tinklus

error: