Baltijos kelias

Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit
Share on facebook
Share on linkedin
Share on reddit

Mary Howitt poema “Voras ir Musė“ puikiai tinka Lietuvos ir SSRS santykiui apibūdinti. Poemoje pasakojama kaip voras įmantrių ir pagundą žadinančių frazių pagalba įvilioja musę atvykti pas jį vakarienės. Mitybos grandinėje voras juk yra aukščiau už musę, o musė neįtarus piktų alkano voro skrandžio kėslų pasiduoda pagundai ir yra įkalinama į voro tinklą.

1939 m. rugpjūčio 23 d. buvo pasirašytas Ribentropo – Molotovo paktas. 1940m. Baltijos šalys savanoriškai privalomai įstoja į SSRS. Praėjus net 40 m. SSRS nedrįso pripažinti pakto egzistavimo ir teigė, jog Baltijos šalys tapo tuometinės Rusijos sudėtimi savo noru. 3 šalys buvo įviliotos į SSRS, visai kaip musė, kuri buvo įtikinta saldžiais voro žodžiais.

1989 m. gegužės 13-14 d., Taline vyko Baltijos šalių nepriklausomybės sąjūdžių susitikimas. Jo metu buvo nuspręsta organizuoti Baltijos kelią. Vietos komunistų valdžia patvirtino taikaus protesto organizavimą. Dauguma darbdavių tądien neleido darbuotojams pasiimti laisvadienio, tačiau net 1mln. žmonių Lietuvoje, 700’000 Estijoje, 500’000 Latvijoje tai ignoravo. Protestą buvo galima efektyviai koordinuoti radijo ir nemokamų autobusų pagalba (neturintiems transporto). 2 mln., taikaus protesto siekiančių, žmonių grandinė driekėsi nuo Talino iki Vilniaus per Rygą.

Baltijos kelio pagalba SSRS pripažino įvykdytus nusikaltimus ir pasisakė, jog Ribentropo – Molotovo paktas iš tikrųjų egzistavo. Baltijos kelias davė postūmį demokratiniams judėjimams užsienio šalyse, kaip Vokietijoje, kurioje po 3 mėn. buvo nugriauta Berlyno siena.

2 mln. Baltijoje prieš 286 mln. SSRS sugebėjo palaužti to meto vieną stipriausių šalių ir pripažinti savo klaidas. Tai kas dabar musė, o kas voras?

error: